Až na dřeň

Bylo to pár dní po skončení mé druhé taneční dílny, kdy jsme se s mou přítelkyní Jájou sešly s dětmi na hřišti. Mezi řečí se mi svěřila, že pro ni byla tato dílna ještě přínosnější než ta první. A to hlavně proto, že byla úplně jiná než ta první. Prožitky a pocity šly mnohem více do hloubky.

Doma jsem pak zaznamenala lehkou obavu: „…a co když se to potřetí nepovede? Co když to nebude tak překvapivě jiné a těm, co tam budou podruhé nebo potřetí, to už nic nepřinese?”

A pak jsem si představila samu sebe na těch nespočtech protančených hodin a uvědomila si, že to pro mne bylo taky pokaždé úplně jiné. Pokaždé silné, objevné, naplňující, léčivé, fascinující

Přemýšlela jsem, jestli za to může lektor a jeho výběr hudby, nebo energie lidí, kteří se na tanci sešli, nebo za to snad může atmosféra toho prostoru? Bezpochyby na tom má podíl vše z toho, co jsem právě vyjmenovala, ale největší zásluhu na tom mám bezesporu já sama. Já a mé nasazení. To, že navzdory svému momentálnímu rozpoložení, ať už se cítím jakkoliv, jsem opětovně schopna jít do tance naplno, na dřeň, na život a na smrt. Jsem ochotna se tomu všemu otevřít a vstoupit do svých hlubin a zase se vynořit očištěna svým vlastním potem, dechem a absolutním bytím v přítomnosti.

A přesně to zažila i má přítelkyně. A může to zažít každý z vás! Stačí jen být plně přítomný ve svém těle a naplno tančit s tím, co je.

A v tom podle mne spočívá hlavní kouzlo spontánního tance. My sami se totiž stáváme hybateli, léčiteli, vlastními učiteli, terapeuty, milenci a mistry! Stejně jako v našich životech.

Spontánní tanec nám dává možnost to plně zažít a hlavně uvidět. Analogie života a tance je úžasná! Stále mě fascinuje.

Buďte naplno ve svém tanci a protančete životem!  

S láskou Terezie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *